Degenerativní myelopatie

21.11.2018

Degenerativní myelopatie (DM) je chronické progresivní onemocnění postihující míchu. První příznaky bývají patrné na zadních končetinách, kde se projeví slabší svalový tonus a postupně může dojít až k svalové atrofii a úplné paralýze.

Proč o této nemoci píši?

Na začátku roku 2018 jsme se dozvěděli, že Dorince v genetické laboratoři špatně vyhodnotili test na degenerativní myelopatii. Podle nového testu je přenašeč (a/n), původně byla čistá (n/n). Což je sice stále dobré, ale již měla dva vrhy, kde jsem u krycích psů na DM vzhledem k jejím původním dobrým výsledkům nemusela koukat. Domluvila jsem tedy s genetickou laboratoří, že štěňátkům po Dorince udělají test zdarma. Bohužel z testování zatím vyšla 2 štěňata pozitivní a 3 přenašeči. Není to pro majitele pozitivních jedinců moc příjemná zpráva, přestože se zatím u choďáků, i přes pozitivní test (a/a), nemoc neprojevila.

Další vrhy tedy plánuji jen se psy negativními na DM a musím poděkovat, že oba majitelé chovných psů, které jsem oslovila, byli ochotni tento test kvůli nám absolvovat.